Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz Parası Nedir?

Evlenmek isteyen gençlerin bazı maddi ve art arda gelen sıkıntılar ile karşı karşıya gelecek olmaları devlet tarafından bir devlet desteği sağlanmasını gerekli kılmıştır. Bu destek; çeyiz parası adı altında anılmaktadır. Çeyiz parası, ölüm parası, yetim aylığı ve türevleri yalnızca sosyal devlet ilkesi gereğince; devletin halkın yaşamakta olduğu ekonomik bunalımlara yardım maksadı ile gerçekleştirmiş olduğu bir politikadır. Bunlara ek olarak; ana yahut da babasının vefatı sonrasında yetim aylığı almaya başlayan kız çocuğunun, resmi nikah ile olmak sureti ile evlenme akdini gerçekleştirmesi halinde çeyiz parasını alma hakkına sahip olmaktadır. Cümlemizden anlaşılacağı üzeredir ki; yetim aylığı alsın yahut da almasın resmi nikah ile evlenme akdini gerçekleştirmiş yahut da gerçekleştirecek olan erkek çocuklarının çeyiz parasını almak gibi bir haklarının varlığı söz konusu değildir.

Çeyiz Parası Ne İle Ödenir?

Çeyiz parası ödeneği devletin sosyal devlet ilkesi gereğince vermiş olduğu bir destek olması bazı hatalı bilgilerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda belirtmek gerekir ki; devlet çeyiz parasını hazineden ödemez. Kız çocuğunun almakta olduğu yetim aylığı evlilik dolayısı ile kesilecektir. Çünkü; soyadı değişecek ve evlilik akdine girmesi nedeni ile mağduriyetinin son bulduğu devletçe düşünülecektir. Sonrasında; devlet kesmeye hazırlandığı yetim aylığının iki yıllık tutarını belirler. Bu tutar aslında evlenme akdi sebebi ile kız çocuğuna verilme zorunluluğunu taşımaz. Tam da burada işin içerisine çeyiz parası girer. Çeyiz parası; kız çocuğunu sahibi olduğu yetim aylığını kesilmesi gereken süre içerisinde sonraki iki yıllık tutarının kız çocuğuna düğün hediyesi olarak verilmesi halidir. Yani; kız çocuğu evlenmese idi aylık olarak alacağı iki yıllık yetim maaşını evlenmesi sebebi ile bir seferde alır. Ve bunun herhangi bir geri ödemesi söz konusu olmaz. Fakat; verilen çeyiz parası sonrasında kız çocuğuna verilmesi gereken herhangi bir maaş yahut da ödenek söz konusu olmaz.

Çeyiz Parasını Hangi Kızlar Alabilir?

Çeyiz parasını alma hakkı yukarıda da belirttiğimiz gibi yalnızca kız çocuklarına mahsustur. Fakat bu bilgi bir yanlışlığa yol açmasın. Şöyle ki; devletçe kız çocuklarına ödenen çeyiz parasını alabilmek için mutlaka kız çocuğunu yetim aylığına tabi bir hakka sahip olması gerekir. Ana babası sağ, yahut da ana babası vefat etmiş fakat buna rağmen yetim aylığı alma hakkına sahip olmayan kız çocuğunu çeyiz parası alabilmesi söz konusu dahi değildir.

Çeyiz Parasının Tutarı Ne Kadardır?

Çeyiz parası alma hakkına sahip olan tüm kızların alacağı çeyiz parası tutarı aynı değildir. Şöyle ki; çeyiz parası 2 yıllık yetim aylığını kapsar. Yani; 24 aylık bir gelirin toplu halde ödenmesidir. Her yetim aylığı aynı değildir. Ölen kişin bağlı oluğu sigorta kolu, prim ödemesi ve belirli faktörler yetim aylıklarının farklı olmasına nedendir. Bir örnek ile konuyu daha açık bir hale getirelim; kişi yani yetim aylığı alan bir kız çocuğunu aylık yardım geliri altı yüz TL olsun. Bu bağlamda; 600*24 oda 14. 400 TL2 ye tekabül eder. Yetim aylığı 700 TL olarak belirlenmiş olan kimse için de hesaplama aynıdır. Genel itibari ile bir aylık yetim maaşının 24 ay ile çarpılması alınacak çeyiz parasının miktarını belirtir.

Çeyiz Parasına Nasıl Müracaat Edilir?

Tahsis talep ve beyan taahhütnamesi ile başvuru yapması gereken kişiler; yetim aylığını almaya 4A, 4B bendinde hak kazanan kız çocuklarıdır. Son olarak ise; emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alan kız çocukları da çeyiz parasını almaya hak sahibidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ