Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte evlenmek isteyen gençler bir yandan mutlu bir yuva kurmanın heyecanı ile dolarken bir yandan da düğün masraflarını düşünmeye başladılar. Gittikçe artan hayat pahalılığı, sıfırdan ev kurma derdi ve bunlar için gereken para bulma arayışı. Her ihtiyaç anında olduğu gibi evlilik için de para bulmanın en kolay yolu bankadan kredi çekmek. Fakat bankaların uygulamış oldukları faiz oranları ve kredi başvurularını oldukça sıkı değerlendirerek olumsuz yanıt verme olasılıkları, evlenmek isteyen çiftleri zorlamakta. Devlet de bu konudan şikayetçi çiftler için çeyiz parası adı ile çiftlere destek olmaya başladı. Devlet destekli evlilik kredisi olarak da bir çok yerde adı geçen çeyiz desteği,  yani Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet destekli evlilik kredisi adı altında duyduğunuz haberler çeyiz parasıdır ve birikimlerinize ek olarak devlet tarafından destek amacı ile evlenecek çiftlere verilir.

Evlilik hazırlıkları yapan gençler haberlerde veya bir takım sitelerde devlet destekli evlilik kredilerini duymakta ve arayışa girmekte. Üzülerek söyleyelim ki hiçbir banka evlilik kredisi adı altında bir kredi sunmamakta. Üstelik devlet destekli bir evlilik kredisinden söz etmek tamamen umutları sömürmeye yönelik olur. Her yerde karşınıza çıkan devlet destekli kredi aslında devletin geçen sene uygulamaya koyduğu çeyiz parasıdır. Bu da kredi değil tamamen destektir. Bu destekten yararlanmak için en az 3 yıl boyunca bankadan açacağınız çeyiz hesabına birikim yapmanız gereklidir. Birikimlerinizin sonunda devlet %20 oranında çeyiz parası desteği sunar.

Çeyiz parasından yararlanmak için 18-24 yaş aralığında olmanız ve 27 yaşını doldurmadan birikimlerinizi tamamlamanız gerek.18 yaşında olduğunuzu varsayarsak şimdiden çeyiz hesabı açarak birikim yapmanız 21 yaşından sonra ki evlilik planlarınız için büyük katkı sağlayacaktır.

Çeyiz Parası yani yanlış bilinen halk dilinde ki adı ile Devlet destekli evlilik kredisi 2017 yılında da devlet tarafından verilmeye devam etmektedir. Çeyiz parası Aile ve Sosyal Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının ortak çalışması ile hayata geçirilmiş bir projedir. Çeyiz parasından yararlanmak isteyen kişiler bu bakanlıklar ile protokol imzalamış bankalardan çeyiz hesabı açtırmaları gerekmektedir.

Çeyiz Parası Devlet Katkısı Ne Kadar?

Sosyal devlet olma projelerinden biri ola çeyiz parasından yararlanabilmek için başvurunuzun kabulu sonrası bankadan açacağınız çeyiz hesabına her ay 100 TL ile 1000 TL arasından sizin belirlediğiniz oranda para yatırmalısınız. En az 3 yıl en fazla 5 yıl boyunca birikimlerinizi aksatmadan tamamlamanız halinde 3 yıl sonunda 4.223 TL 4 yılın sonunda 4.751 TL ve 5 yılın sonunda 5.000 TL devlet size birikimlerinize ek olarak çeyiz parası verecektir.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Özel veya devlet bankası fark etmeksizin 18-24 yaş aralığında iseniz, banka şubelerinden destek alarak çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. Başvurularınız değerlendirildikten sonra olumlu görülmesi taktir de sisteme dahil edilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ