Çalışmayan Anne ve Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017

Çalışmayan Anne ve Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017

TUİK ( Türkiye İstatistik Kurumu ) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de 12 milyona yakın kadın ev işlerinin aksatılmaması düşüncesi ile herhangi bir iş sahibi değil.Sosyal Güvenlik kurumu TUİK verilerinden yola çıkarak bu kitle için herhangi bir iş gücüne dahil olmadan yani çalışmadan “isteğe bağlı sigorta” primi ödeyerek emekli olabilmelerinin mümkün olması için hazırlıklarına devam ediyor. Öte yandan Sosyal Güvenlik uzmanı Erhan Nacar, Çalışmayan Anne ve Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı verilebileceğini belirtiyor. Nacar tarafından yapılan açıklama da bu konuyu kapsayan bir davanın kazanıldığı ve Yargıtay tarafından onanması halinde emsal oluşturacağını belirtti.

Çalışmayan da Sağlık Hizmetinden Yararlanabilir

Sosyal Güvenlik uzmanı Erhan Nacar şu açıklamalarda bulundu;

“ Hastane hizmetlerinden GSS yani Genel Sağlık Sigortası primi ödemeyen vatandaşlar da hizmet görmekte. Bilindiği üzere SGK bir vatandaşın sigorta numarası olması durumunda son 4 ay içerisinde çalışmış ise sağlık hizmetlerinden faydalandırıyor. Ayrıca son yıllarda sıkça gündem olan Genel Sağlık Sigortası primi ödeyen ve çalışmayan, gelir tespitine girmiş vatandaş da aylık 53 TL prim ile sağlık hizmeti alabiliyor. Bunun dışında kalan yani hem çalışmayan hem de gelir testine girmemiş, GSS primi ödemeyen vatandaş da artık rahatça hastanelerin acil servislerinden hizmet alabilmekte.”

Sigorta Numarasının Önemine Dikkat!

Halen bir sigorta numarası olmayanların bu numarayı alması gerektiğinin altını çizen Nacar, “ Sigorta numarasının önemini sıkça vurguluyoruz zira 65 yaş artık emeklilik yaşı ve sigorta numarası ne kadar erken alınırsa o kadar erken de emekli olma şansı artmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu ilk sigorta başlangıç tarihini baz almakta. O nedenle 2017 yılı sigorta numarası edinmemiş vatandaşlar için oldukça önemli bir yıl. Kesinlikle sigorta numarası edinmeleri gerekmekte.” açıklamalarına yer verdi.

Engelli Maaşlarına %50 Zam Yakında

Engelli vatandaşların almış oldukları yardım aylıklarının da %50 artacağını vurgulayan Sn. Nacar, “ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çok yakın zamanda %40 engelli olan ve yardım ödemesi alan vatandaşların maaşlarına %50 zam yapılacağının müjdesi çok yakında Sn. bakanımız tarafından verilecektir.” dedi.

Çalışmayan Anne ve Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Çalışmayan annelerin ve ev hanımı olanların da emekli olabileceğini belirten Nacar, ülkemizde ki çifte standarta vurgu yaparak; “ Türkiye’den herhangi bir Avrupa ülkesine giden ev hanımı olan vatandaşlarımız o ülkede kaldıkları yılları SGK 3201 sayılı kanuna göre borçlanıyor ve emekli oluyor ama bu durum maalesef Türkiye’de uygulanmıyor. Bununla ilgili bir dava kazanıldı ve yargıtaya gitti, Yargıtay onay verirse artık çalışmayan annelere ve ev hanımlarına da emeklilik hakkı doğacaktır.”

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ