Bankaların EFT Saatleri

Bankaların EFT Saatleri

Parasal işlemlerin önem kazanması ile birlikte bankacılık artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Parasal nitelik taşıyan bütün finansal işlemler bankalar sayesinde yapılmaktadır. Sadece kurumsal değil aynı zamanda da bireysel olarak da bankacılık işlemleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Kredi, para yatırma, para çekme, havale, EFT gibi günlük işlemler bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Aynı zamanda da bankalar bir yatırım alanı olarak da kullanılmaktadır. Kısacası kurumlar ve bireyler artık bütün finansal işlemlerini bankalar aracılığıyla yaparak işlerini kolaylaştırmayı tercih etmektedir. Bu nedenle bankacılık saatlerini bilmek de ayrı bir önem kazanmıştır. Özellikle banka ile sürekli işlem yapan bireylerin bu saatlere dikkat etmesi gerekmektedir.

EFT Nedir?

Bankacılık işlemlerinde en çok duyulan kavramlardan birisi de EFT’dir. Bu kadar çok duyulan bir kavram olmasına rağmen henüz tam anlamı ile bilinmediği görülmektedir. EFT bankalar arasında para aktarma işlemidir. Son yıllarda bankacılık işlemlerinin internet üzerinden yapılması ile birlikte EFT ve havale işlemlerinin sıklıkla yapıldığı görülmektedir. Genellikle EFT ve havale benzer iki kavramlar olduğu için karıştırılmaktadır. Havale aynı banka için farklı hesaplardan para aktarılması işlemidir. Yani EFT de farklı olarak aynı banka içinde işlemle devam etmektedir. Bu nedenle havale işlemi daha kolaydır. Bankada parası bulunan ve bu parasını kullanan kişilerin EFT işlemini sıklıkla yaptığı görülmektedir.

EFT Bankalarda Hangi Saatlerde Yapılmaktadır

EFT işlemi farklı bankalar aracılığı ile sürdürülen bir işlem olduğu için havale gibi süresiz bir zamanlaması yoktur. Bankaların farklı EFT saatleri bulunmaktadır. Bu saatler genel olarak bankaların çalışma saatleri ile aynıdır. EFT saatlerinin sona ermesi 17.00-17.30 arasında değişmektedir. Yani bankaların kapanması ile birlikte EFT işlemleri de bir sonra ki çalışma saatlerine kadar durmaktadır. Hafta sonu veya bankaların çalışma saatleri dışında yapılan EFT işlemleri bir sonra ki mesai saatine kadar gönderilen hesaba aktarılmayacaktır. EFT işlemlerinde aktarılan para hemen hesapta görülmese de kısa süre içinde gönderilen hesaba aktarılmaktadır. EFT ile para gönderecek kişilerin göndereceği bankaların EFT saatlerine bakması ödemelerde herhangi bir sorun yaşanmasının da önüne geçecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ