Bankacı Maaşları 2017

Bankacı Maaşları 2017

Topluma genel olarak bakıldığında bankacılık sektöründe çalışmanın çok prestijli olduğu yönünde bir inanış bulunmaktadır. Hatta bazı insanlar memuriyet ile benzer nitelik taşıdığını bile ileri sürebilmektedir. Oysaki bu durum bankada çalışan bir kişiye sorulduğunda durumun pek de iç açıcı olmadığı söylenmektedir. Dolayısıyla çalışma koşulları bakımından bankalarda dışarıdan görünen ile içerideki durum fark edebilmektedir. Söz konusu durum Bankacı Maaşları 2017 Yılında Ne Kadar Oldu? sorusunun cevabı ile daha da netleşecektir.Yani genellikle bankacıların maaşlarının yüksek olduğu yönünde bir düşünce bulunmaktadır. Oysaki maşlar banka içindeki pozisyona göre belirlenmekte olup en alt birimdeki kişinin maaşı düşük iken yönetici konumda olanların maaşları oldukça yüksek görülebilmektedir. Dolayısıyla maaştan bahsedebilmek için bankadaki unvanı bilmek fayda sağlamaktadır.

Banka Çalışanlarının Maaşları 2017 Yılında Ne Kadar?

Bankalarda çalışan kişilerin maaş düzeyini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunların başında banka içerisinde ilgili kişinin hangi pozisyonda olduğudur. Yani gişe yetkilisinin maaşı ile şube müdürünün maaşı arasında kayda değer farklar bulunmaktadır. Bankacı maaşlarını etkileyen diğer bir faktör ise kişilerin hangi bankada çalıştığıdır. Eğer kamu ağırlıklı bir bankada çalışılıyor ise alınan maaşlar daha yüksek olabilmektedir. Bazı bankalarda üç ayda bir kere çift maaş uygulaması bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yılsonu temettü payı adı altında banka çalışanlarına ödemeler yapılabilmektedir. Buna bağlı olarak da banka çalışanlarının maaşları bankalar arası düzeyde farklı tutarlarda olabilmektedir.

Bankacılık sektörüne ilk adımını atanlar sanıldığının aksine genelde asgari ücret alarak başlarlar. Bu da 2017 yılı için 1400 TL demektir. Sadece bankacılık değil her sektörde olduğu gibi kariyer yaptıkça maaşlarda yükselir. 2017 banka müdürü maaşı 12.000 – 18.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Şunu da belirtelim ki bankacılık sektöründe fazla mesai diye bir durum söz konusu değil, mesailerden maaşa ücret yansımaz. Bunun yanı sıra özel bankalar prim de dağıtabilir. Bu nedenledir ki özel banka çalışanları devlet bankası çalışanlarına nazaran daha şanslıdır. Maaşları 1.800 TL – 2.000 TL gibi rakamlara çıkabilir. Bankacı maaşları 2017 yılında beklenenin aşağısında kalmıştır.

Bankadaki Unvanlar Ve Maaşları

Tahmin edileceği üzere bankalarda en üst kademede şube müdürleri yer almaktadır. Tabi bu durum şubeler için geçerlidir ve genel müdürlük için aynı durum söz konusu değildir. Dolayısıyla banka şubelerinde en yüksek maaşa sahip olan kişiler şube müdürleri olarak bilinmektedir. En düşük maaş alan bankacılar ise lise mezunu olarak şubelerde çalışma olanağı bulan asistanlar olmaktadır. Maaş düzeyi her yerde olduğu gibi bankalarda da öğrenim düzeyine paralel olarak değişiklik göstermektedir. Yani eğitim seviyesi yükseldikçe maaş da artmaktadır. Çalışma yılının artmasına eş olarak unvan değişikliği de gerçekleşmekte ve bu durumda da banka çalışanlarının maaşlarında da yükselmeler meydana gelebilmektedir.

Banka da gişe görevlisi olarak çalışanlar 1500 – 1800 TL maaş alırken gişe asistanı olarak görev yapanlar 1600 – 2000 TL almaktadırlar. Müfettiş olarak görev alanlar 2017 yılında 3.000 – 7.000 TL arası maaş almaktadırlar. Bankacı Maaşları 2017 yılı en yüksek maaşı 20.000 ve yukarısı değişen rakamlar ile bölge müdürleri almaktadırlar. Banka şube müdürü maaşı 2017 yılı için rakam 10.000 TL – 15.000 TL arasıdır.

Bankacılık Sektörü Ve Maaşları

Araştırmalara bakıldığında ülkemizde en fazla eleman alımının yapıldığı kurumların içerisinde bankalar da yer almaktadır. Buna paralel olarak işsiz kişilerin de çalışmak istediği yerlerin başında bankalar gelmektedir. Bankalara iş başvurusu yapmak için ise ilgili bankanın kendi kariyer sitesini takip etmek fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra iş ilanlarının yayınlandığı bazı sitelerde de banka eleman alımlarına rastlamak mümkün olmaktadır. Gerekli koşullar sağlandığı takdirde bankada işe başlanabilmekte ve merak edilen maaşlara sahip olunabilmektedir.  Talebin son derece yüksek olduğu bankalarda ise maaşlar genellikle merak konusu olmaktadır. Maaşlar çalışılan pozisyona bağlı olarak değiştiğinden dolayı bu konuda net bir rakam söylemek pek mümkün olmamaktadır.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ