Banka Nasıl Haciz Yapar?

Banka Nasıl Haciz Yapar?

Kişilerinde kurumlarında nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere başvurdukları yer bellidir. Bankaların her daim sunmuş olduğu kredi imkanları müşterilerini ve ihtiyaç sahiplerini cezp ediyor. Asıl sorun şu ki; bankadan çekilen krediler ile gereken ihtiyaçların karşılanmasından sonra ödeme kısmında epey zorluk yaşanır. Bunun sebebi ise; alınan paranın havadan geldiği gibi düşünülmesidir. Bir krediyi çekmek değil ödemek sorundur. Sizler, eğer kredi çektiyseniz ve ödeme konusunda sıkıntıya düştüyseniz başınıza gelecekler konusunda sizlere biraz bilgi verelim.

Karşılaşacağınız İlk Yaptırım

Bankalar kredi ödemeleri konusunda gecikmeler yaşayan müşterilerine ilk yaptırım olarak anaparaya ek faiz sunarlar. Bu halde; borcun miktarı ile belirlenmiş belirli bir yüzde oranlı faizin anaparaya işlendiğini görecek ve faiz ile anaparayı sizlere belirtilen süre zarfı içerisinde ödemek zorunda kalacaksınızdır. Her bankanın faiz ekleme miktarı ve oranı farklılık göstermektedir. Fakat yıllık faiz oranlarının belirlenen limitlerinin üzerindeki faiz yaptırımları ile karşılaşmanız söz konusu olmaz. Eğer karşılaşacağınız yaptırıma sebep olan kredi kartınızın geciken ödemesi ise; mutlaka karşılaşacağınız faiz uygulamasının yanında kredi kartı kullanma kısıtı da sizleri bekliyor olacaktır.

Karşılaşacağınız İkinci Yaptırım

Faiz uygulamasının ardından banka yahut da yardım aldığınız finansal kuruluş sizler ile irtibata geçecektir. Bu irtibatın konusu ise; eğer kredi çekti iseniz kredi taksit ödemelerinizi yapmanız ile alakalı olur iken; eğer kredi kartı ile alakalı sorun var ise de kredi kartınızın dönem borcunu yahut da genel borcunu ödemenize yönelik konuşulur. Bazı bankaların konu ile alakalı olarak arama yapmaması da söz konusu olabilir. Fakat şunu unutmayın ki her banka kredi çektiyseniz eğer, kredi taksit ödemelerinizin ne kadarlık aksaması halinde hacze düşeceğini kendi bünyesince belirler. Yok eğer konu kredi kartı ile alakalı ise en geniş kuralları olan banka dahi üç aylık art arda asgari ödemenin yapılmaması halinde yasal takibin yapılmasını arz eder. Yasal takip başlayınca işleminizin hukuki olarak karşınıza çıkacağı yönlerini de göreceksinizdir.

Bankalar Ve Haciz İşlemi

Yasal takibin başlaması halinde işlem hukuki bir işlem olmaya başlar ve hemen ardından da mutlaka haciz işleminin gün yüzüne çıkmaya başladığı gözlemlenir. Bankaların direkt olarak haciz yoluna gitmek istemeleri söz konusu dahi değildir. Fakat bankaların herhangi bir borç konusunda sizlere yasal takibe düşeceğinizi bildiremiyor ise; yahut da bildirdiği halde verilen süre içerisinde herhangi bir borç ödemesi yapılmadı ise banka alacağını temin edebilmek adına olayı; İcra Müdürlüğüne taşır. İcra müdürlüğüne taşınmış olan borç konusunda banka aradan çekilmek durumunda kalır. Çünkü olay artık avukata taşınmış ve konu davalık olmuştur. Bu saatten sonra hem borç hem de borç ödemesi ile alakadar olan taksitlendirme işleme mahkeme – avukat ve borçlu taraflarınca anlaşmaya bağlanır.

İcra Müdürlüğü Ve Haciz Konusu

İcra müdürlüğüne iletilmiş olan konu; borçluya da iletilir. Fakat konu ile alakalı olan bilgilendirme artık baka tarafından değil icra müdürlüğü tarafından yapılır. Ve bildirinin adı da tebligat olarak değişir. Tebligatın gönderilmesinin ardından işlemlerin çok daha ciddi bir boyuta ulaşmaması için ya borcun yedi gün içerisinde ödenmesi gerekir ya da mutlaka yedi gün içerisinde tebligata itiraz etmek gerekir. Borçlu kişi; tebligatı görmüş fakat ne itiraz etmiş nede ödeme yapmış ise artık icra müdürlüğünce başlatılan bir haciz aşaması söz konusu olur. Tüm bunların ardından sonuç olarak; icra müdürlüğü çalışanlarını borçlunun iş adresine yahut da ev adresine haciz işlemlerinin başlatılması amacı ile gönderir. Haciz memurlarına verilen adreslerin hepsinde de borçlu kişinin olmaması haciz durdurmaz. İşlem için kapıların açılması mutlak suret ile yeterlidir.

Maaş ve Sigorta Haczi

Son zamanlarda bu tarz durumlar itibari ile hacze düşen bireylerin maaşlarına yahut da sigorta ödemelerine belirtilen yasal oranda el konulur. Bu yasal oranların aşılması hukuken mümkün değildir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ