Banka Kredi Faiz Oranları

Banka Kredi Faiz Oranları

Her bankanın kredi faiz oranı sunulan kredi başlığına göre farklılık göstermektedir. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından merkez bankası ve diğer tüm bankaların faiz oranlarını düşürmeleri konusunda bir husus görüşülmeye başlanmıştır. Bu bağlamda; konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, eğitim giderleri başlığı altında farklı şekillerde açılan kredi başlıkları her bankanın uyguladığı indirimli faiz oranları ile kredi kullanıcılarına sunulmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İhtiyaç kredisi faiz oranları tüm bankalarda diğer kredi kalemlerine göre çok daha düşük seyirlerdedir. Sebebi ise çekilen kredi miktarının fazla olmayışı ve kredi talep edenlerin genellikle kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılamak istemeleridir. İhtiyaç kredisi faiz oranları genel olarak;

  • Vade ile doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir.
  • Bazı bankaların ihtiyaç kredisi kapsamında minimum faiz oranı uygulaması ise birlikte ortaya; 15.000 TL tutarındaki kredi için 36 ay vadesi ile birlikte 0,80 oranında faiz imkanı ile 495 TL’lik bir ödeme tablosu çıkarır.
  • İhtiyaç kredisi için tüm bankaların uygulayabileceği maksimum faiz oranı; 1,80 TL olarak belirlenmiştir. Bu faiz oranının vade süresi ile değişiklik gösterebileceğini ancak bu değişikliğin yalnızca vade düşüşü ile birlikte düşüş yönünde seyredebileceğini tekrar belirtelim.

Konut Kredisi Faiz Oranları

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında değişen kredi faiz oranlarından en fazla etkilenen konut kredisi kalemidir. Bu bağlamda bir alt ve üst sınırlama getirilmiştir. Tüm vatandaşların konut alımı desteklemek maksadı ile;

  • 10 yıllık bir vade süresinde belirlenen minimum konut kredisi faiz oranını; %0,95 olarak belirlemişlerdir.
  • Buna ek olarak 10 yıllık bir vade içerisinde minimum konut kredisi maliyet oranı; %0,97 olarak belirlenmiştir.

Konut kredisi bazı bankaların kampanyaları kapsamında çok da düşük faiz oranları ile sunulabilmektedir. Siz mutlaka vade ile orantılı bir şekilde düşük faiz oranını sunan kredi kalemini tercih etmelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ