Banka Kara Liste Ne Zaman Silinir?

Banka Kara Liste Ne Zaman Silinir?

Kara liste; halk arasında kullanılan ve asla olumlu bir alam taşımadığı genel geçer olarak kabul görmüş bir kavramdır. Bu bağlamda en net ifade ile bireylerin kredi kartları, kredi alımları, çek, senet ve bonolarının ödeme sürelerinin çizmiş olduğu bir yoldur. Kredi ödemeleri geciken, verilen imtiyazlara rağmen kredi borcunu ödemeyen ve çok daha fazlasını yapan bireylerin kara listeye düşmesi de gayet tabi normaldir. Kara listenin bir de gerçek manasına bakalım. Bu bağlamda; merkez bankası tarafından hem gerçek hem de tüzel kişilerin kredi borçlarının kaydedilmiş olduğu veri tabanına halk arasında verilen isimdir.

Kara Liste Bir Referanstır

Kara liste, yalnızca kredi sicili bozulmuş olan bireylerin adlarının kaydedilmesi ile işlevini yitiren bir şey değildir. Bir kez dahi olsun kara listeye girmiş olan bireyin; hayatı boyunca kredi alımları, kredi kartı başvuruları, kefil olma gibi işlemlerinde her daim karşısına çıkacaktır. Kara listenin yanında kredi sicilinin anlamını ifade eden bir de kredi kayıt bürosu mevcuttur. Kara liste bu iki kurumun oluşturmuş olduğu bir liste olarak bilinmelidir. Ve gayet tabi; kara listeye girmiş olan bireylerin borçlarından kurtulmuş olmaları gibi bir durum da söz konusu değildir. Kara liste; yalnızca kredi sicilinizi bozar ve bir daha ki kredi başvurularınızın var olabilmesi halinde; başvuracağınız finansal merkezi uyarır. Kara listeye girmiş olan bireyler; taksitle, senetle, icra ile ve çok daha farklı yollar ile borçlarını ve faizlerini mecburi olarak öderler.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Kredi kartı kullanımı, kredi çekimi, çek alımları gibi finansal ve geri ödemeli işlemlerin takibe düşmesi ile birlikte kara listenin adı gün yüzüne çıkmaya başlar. Yasal takibin başlaması için ödeme gecikmesinin doksan günü aşması zorunludur. Ve kredi kartları için belirtelim ki; üç dönem art arda yatırılamayan kredi kartı borçlarının üçüncü ayın sonunda yasal takibi başlatılır. Yasal takip ile birlikte idari takibin başlaması her banka bünyesine göre farklılık göstermektedir.

Kara Listede Olduğunuzu Nasıl Öğrenirsiniz?

Kara listeye düşme sebebinize göre; merkez bankasından yahut da KKB merkezlerinden öğrenmeniz mümkün kılınmaktadır.

Kara Listeden İsim Ne Zaman Silinir?

Kara listeden ismin ne zaman silindiği ile alakalı olarak düzenlenmiş herhangi bir yasa söz konusu değildir. Fakat genel görmüş bir teori söz konusudur ki; ödemesi gereken borcunu ve borcunun faizini tamamen ödemiş olan bireylerin takip süreci sona erdikten beş yıl sonra isim kara listeden tam olarak silinmektedir. Ödemesi gerçekleşmemiş ve yasal takip sürecinin içerisine bir de hukuki süreç girmiş olan bireyler için zaman aşımı süresi on yıl kadar uzatılmaktadır. Belirtmek de fayda var ki; kara listeden silinmiş olan bireylerin her bankadan krediyi kolayca çekebilmesi söz konusu değildir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ