Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Hayat gerçekten zor, ihtiyaçlar arttıkça borç miktarı da giderek artmakta. Tüketici başına düşen kredi kartı sayısının hızla artması, bireysel ihtiyaç kredisi kullanımının daha kolay ve ulaşılabilir olması giderek borç ile yaşayan toplum haline getirmiştir ülkemizi. Özel bankalar ve finans kurumları hariç bir de devlet dairelerine olan resmi borçlar da sıkça karşımıza çıkmakta. Kullanılan ürünlerin bollaşması ve hayat karmaşası sırasında unuttuğumuz veya maddi sıkıntılardan dolayı ödeyemediğimiz resmi yada özel tüm borçlardan dolayı banka hesaba bloke koymaktadır. Peki bloke nedir? Hesabımızda bulunan paranın, borcumuz dahilinde kullanıma kapatılmasına yani borç miktarı kadar hesabın dondurulması işlemine bloke denir. Başımıza böyle bir hadise gelmesi durumunda Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka hesabına konulan bloke borcumuz tutarı kadar olabilir örneğin Bin Lira borcumuz var ise banka sadece bu tutar kadar hesaba bloke koyabilir, hesabınızda kalan bu tutar üstü parayı kullanabilirsiniz. Banka hesabına konan bloke hızlı ve masrafsız olduğu için devlet dairelerince konmaktadır. Devlet dairesi yazı ile borcunuz olan tutarı ve bloke konma talebini bankalara iletir ve banka hesabınıza bloke konur. Bloke kalkma durumu sadece borç tutarının yatırılması ile mümkün olur. Bazı istisnai durumlara da değinmek isteriz. Örneğin bazen bankalara gönderilen yazıda borç tutarı yer almaz, bu durumda çoğu banka maalesef yasal olmamakla beraber banka hesabınızın tamamına bloke koyabilir. Banka hesabına konan bloke normalinde borç tutarı kadar olması gerekirken bu durumda tüketicinin tüm hayatını etkileyecek noktaya gelir, bu durumda tüketici olarak banka ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Yapmanız gereken öncelikli işlem hesabınıza bloke koyduran kişi veya kurum ile görüşmek ve blokenin kalkmasını talep etmektir. Vergi borcunuz var ve maaşlı bir işte çalışıyor iseniz vergi dairesine giderek maaşınızın belli bir oranda kesilmesini ve borca karşılık aktarılmasını talep edebilirsiniz. Bu oran genellikle 1/10 oranında olur. Bu arada çalıştığınız kurumu da bilgilendirmeniz gerekmektedir. Borcun tamamının kapatılma
sı gibi bir imkanınız var ise, borçlarınızı ödeyerek de hesap blokesini kaldırmanız mümkün.

 

Banka Hesabına Bloke Nasıl Konulur?

Borçlu olduğunuz kurum bir devlet kurumu ise, borç miktarını belirten bir yazı ile tüm bankalara durumu iletir. Hesabınız olan bankalar yazıyı işleme alarak bloke işlemini uygular. Borçlu olduğunuz resmi bir kurum değil ise icra yolu ile bloke işlemi sağlanır.

Banka Bir Bankadan Hesap Açsam Blokeden Kurtulabilir miyim?

Borçlu olduğunuz devlet dairesi bankalara yazı göndermesi durumunda borç tutarı kadar, varsa banka hesaplarınıza bloke koydurabilir. Bankada hesabınız yok ise veya mevcut olan hesaplarınıza bloke konmuş ise tekrar açacağınız banka hesabına bloke konmaz. Fakat yeni açacağınız hesaptan sonra kurum tarafından tekrar bir yazı iletilmesi durumunda borçlarınız güncel bir hal alır ve o hesapta bloke olur.

Haksız Yere Hesaba Bloke Konulmasına İlişkin Dava Örneği

[Toplam:4    Ortalama:4.8/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ