Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Biliyorsunuz ki artık genç, yaşlı herkes kredi ürünlerinden yararlanmaktadır. Kimi zaman yüklü miktarda borç yapıyor olsak da kimi zaman en zor zamanlarımızda imdadımıza kredi kartları yetişmektedir.

Kredi kartları; vadeli ve vadesiz mevduat hesapları olarak ikiye ayrılmaktadır. Vadesiz mevduat hesaplarının bir diğer adı ise banka hesabıdır. Banka hesabı açmak isteyenler sadece para transfer işlemleri yapmak için kullanmaktadır.

Çeşitli satış işlemlerinde ya da bir yerden bir yere mal satımında ve alımında kullanılan banka hesapları özellikle başka şehirlerde okuyan öğrenciler için oldukça faydalı olabilmektedir.

Banka hesabı açabilmek için öncelikle 18 yaşını doldurmak gerekmektedir. Eğer banka hesabı açmak isteyen birey 18 yaşından küçük ise anne ve babasıyla bankaya gidip banka hesabı başvurusu yapabilmektedir. Bazı bankalar internet üzerinden başvuru kabul ederken bazı bankalar yüz yüze başvuruları tercih etmektedir.

İnternet üzerinden çalışmaları gelişmiş olan bankalar; Garantibank, İş Bnakası ve HSBC Bankası olarak sıralanabilmektedir.

Banka Hesabı Nasıl ve Nereden Açılmaktadır?

Öncelikle internet üzerinden banka hesabı başvurusu yapmak istiyorsanız bankaların web sitesi üzerinden banka hesabı başvurusu yapmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden banka hesabı yaparken karşınıza bir başvuru formu çıkmaktadır. Bu formu titizlikle doldurmanız gerektiğini unutmayınız.

Eğer yüz yüze başvuru yapmak istiyorsanız; banka hesabı açtırmak istediğiniz bankaya giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir şey var ki bazı bankalar banka hesabı açmak için hesap ücreti almaktadır.

Araştırmalarımıza göre İş Bankası ve birkaç başka banka bu konuda öğrencilere ayrıcalık tanıyarak banka hesabı açtırma ücreti almamaktadır. Ancak banka hesabı açtırma ücretleri normal şartlarda 50 Türk Lirasına kadar çıkabilmektedir.

Hangi bankanın ne kadar hesap ücreti aldığını öğrenmek istiyorsanız o bankanın web sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Banka hesabı açacağınız bankayı seçerken eft, havale ve diğer işlemlerden kesilen ücretleri öğrenmenizde yarar vardır.

Aşağıda banka hesabı açarken gerekli belgeler bulunmaktadır;

Banka Hesabı Başvurusu Yapacak Olan Tüm Kişilerin Hazırlaması Gereken Belgeler;

⦁ Yeni Bankacılık İşlemleri Sözleşmesi
⦁ Alım Satım Çerçeve Sözleşmesi
⦁ Risk Bildirim Formu
⦁ Nemalandırılmama Talimatı

Gerçek Kişi İçin İstenecek Belgeler;

⦁ Kimlik Belgesi Fotokopisi (Sürücü belgesi veya pasaport olabilir)
⦁ Vergi Kimlik Belgesi Fotokopisi

Tüzel Kişi İçin İstenecek Belgeler;

⦁ İmza Sirküleri: Şirketi ya da Kurumu Temsil Etmeye Yetkili Olan Kişinin (Güncel Tarihli Olması Gerekmektedir.)
⦁ Şirketi Temsil Etmeye Yetkili Kişilerin Kimlik Fotokopi Belgesi
⦁ Güncel tarihli Ticaret Odası Kayıt Belgesi
⦁ Faaliyet Belgesi
⦁ Ticaret Sicil Gazetesi
⦁ Vergi Levhası, Banka ve Diğer (Dernek, Kooperatif, Vakıf v.s.) Karar Defterinde Hesap Açılmasına Dair Belge
⦁ Vergi Levhası, Banka ve Diğer (Dernek, Kooperatif, Vakıf v.s.) Karar Defterinde İmzaya Yetkili 2 kişinin Belirtildiği Kararnamenin Fotokopisi
⦁ Karar Defterinin Noter Kaşeli Ön Sayfasının Fotokopisi
⦁ İmzaya Yetkili Kişilerin İmza Sirküleri
⦁ Kimlik Belgesi Fotokopileri
⦁ Vergi Kimlik Belgesi Fotokopileri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ