Bağkur Borç Sorgulama

Bağkur Borç Sorgulama

4B sistemi ile çalışanlar Bağ – Kur kapsamında yer almaktadırlar. Bağ – kur; aslında en net ifade ile; kamu görevlisi olmaya hak kazanamamış aynı zamanda özel sektörde herhangi bir dalda çalışamamış olan kimselerin de emekli olabilmelerini sağlayan bir sistemi ifade etmektedir. SGK sistemi üzerinden ve aynı zamanda emekli sandığı sistemi üzerinden prim ödemesi yapamayan ve yapma imkanı olmayan kimselerin Bağ – Kur sistemi üzerinden prim ödemesinde bulunmaları halinde; hem maaş alım hakları hem de sigorta kapsamına girme hakları söz konusu olur. Bağ – Kur kapsamında olabilmek için tıpkı SSK sisteminde olduğu gibi prim ödemelerini düzenli olarak yatırmak gerekir. Bazı zamanlarda gerekli görüldüğü takdirde hükümet prim afları sunarak toplu ödemeleri de kabul etmektedir. Yaklaşık; 15 – 25 yıl arası bir çalışmış yani prim ödemesi haddi gerekli kılınmaktadır.

SSK – Bağkur – Emekli Sandığı

Aynı anda hem SSK, hem Bağkur, hem de emekli sandığı kapsamında yer almak mümkün değildir. Bazı özel durumların oluşması halinde; belirli bir zaman diliminde yatırılmış prim ödemelerinin en son içerisinde bulunan sigorta kolu prim ödemelerine dahil edilebilmesi elbette ki mümkündür; fakat özel olarak belirtelim ki bu apayrı bir konudur. Genel çerçeve de eş anlı olarak tüm sigorta kollarına prim ödemesi yapmak, tüm sigorta kollarının emeklilik akdine katılmak söz konusu dahi değildir.

Bağkur Borç Sorgulama Nedir?

Bağkur borç sorgulama işlemi; prim ödemelerine bakılarak emeklilik haddine ne kadar süre kaldığının hesaplamasını yapabilmeye yarayan bir sistemi ifade etmektedir. Borç sorgulama işleminden anlaşılması gereken; yatırılamayan prim günleri değildir. Yatırılmamış arada boş kalmış olan prim günlerini geri dönüş ile eski bir tarihe yatırabilmek söz konusu değildir. Ancak konu ile alakalı olarak KHK çıkarılır ise; belirli birkaç maddeyi içeren eskiye dönük prim ödemesi affı çıkarılır ise ancak eskiye dönük tarihler içerisinde var olan boşluk kalmış, ödenmemiş prim ödemeleri yatırılabilir. Bağ – Kur borç sorgulama işlemini yapabilmek için farklı yöntem vardır. Bunlar;

  • E – devlet sistemini kullanarak prim sorgulama,
  • Ziraat bankası üzerinden prim sorgulama, şeklindedir.

E – Devlet Sistemi Üzerinden Bağkur Prim Borcu Sorgulama

E – devlet sistemi üzerinden Bağ – Kur prim borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için mutlaka bir e – devlet şifresi edinmeniz gerekir. E – devlet şifresini almak ise;

  • Kendinize en yakın PTT şubesine gitmeniz adımı ile başlar.
  • PTT görevlisine e – devlet şifresini talep ettiğinizi belirtir iseniz; görevli sizden işlem ücreti olarak 2 TL talep edecektir.
  • Sonrasında ise; e – devlet şifrenizi kapalı bir zarfın içerisinde size sunacaktır.
  • E – devlet şifrenizi alır almaz mutlaka yenilemeniz, unutmayacağınız ve herhangi birinin erişemeyeceği yeni bir parola oluşturmanız gerekir.

Sonrasında e – devlet sistemi üzerinden Bağkur borç sorgulama işlemi ise; Bağ – Kur borç sorgulama paneli açtığınız an itibari ile başlayacaktır. Ve nihayetinde Bağkur prim borçlarınız ile alakalı olarak tüm detay bilgileri birkaç saniye içerisinde edinebilirsiniz.

Ziraat Bankası Üzerinden Bağ – Kur Prim Borcu Sorgulama

Ziraat bankası web sitesi üzerinden giriş yapmanız gerekir. Web sitesi girişleri genel itibari ile internet bankacılığı kapsamına girmektedir. İnternet bankacılığına girebilmek için ise; Ziraat bankası müşteri temsilciliğini arayabilir yahut da kendinize en yakın Ziraat bankası şubesine gidebilirsiniz. Giriş yapma işleminin sonrasında;

  • Bağkur sistemi bölümüne girmeniz gerekir.
  • TC kimlik numaranızı isteyen yeni bir sekme karşınıza çıkacaktır. Bu yeni sekmeye TC kimlik numaranızı ve sorulan tüm soruların cevaplarını girmeniz gerekir. Bu işlem; sizlerin güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.
  • Ardından ise; Bağ – Kur geçmiş dönem sekmesini seçmeniz ve son adım olarak; borç sorgula butonuna tıklamanız gerekir.

Var olan tüm borçlarınız ve Bağkur geçmişiniz açılacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ