Altın Piyasasında Nelere Yatırım Yapılır?

Altın Piyasasında Nelere Yatırım Yapılır?

Altın, uzun yıllar boyunca bilinen en değerli madenlerden birisidir. Altını bu kadar değerli yapan dünya üzerinden oldukça az miktarda olması ve son derece dayanıklı olmasıdır. Altın her dönemde kendisine uygun yatırımcılar bulmaktadır. Özellikle altının borsalarda değerlenmeye başlaması ile birlikte yatırımcısıyla daha yakın bir konuma gelmiştir.

Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Altına yatırım yapmak için birçok alternatif bulunmaktadır. En eski bilinen usul kuyumculara giderek altın alıp satma yöntemidir. Bu yöntem günümüzde hala etkisini sürdüren bir yöntemdir. Ancak bu tarz bir yatırımcı yatırımlarına çok hakim olmamak ile birlikte ekonomiye katkı sağlamayacaktır. Altına yatırım yapmak için bankalarda altın hesapları bulunmaktadır. Altın hesaplarında, alınan altın miktarlarına göre değerleme yapılmaktadır. Altına yatırım yapmanın en modern yöntemlerinden birisi de borsa yolu ile yatırım yapmaktır. Borsada altın alıp satmak ani değişimleri takip etmek yatırımcısına kazandıracaktır.

Altın Piyasasındaki Yatırım Olanakları Nelerdir?

Altın piyasası, yatırımcının her zaman güvenli liman olarak gördüğü bir piyasadır. Bu nedenle her zaman altına yatırım yapmak isteyen çok sayıda yatırımcı vardır. Altın piyasasında külçe, gram, çeyrek, yarım, tam ve cumhuriyet altını çeşitleri bulunmaktadır. Yatırımcı sermayesine göre altını alıp borsa da değerlendirebilir. Borsa da gramına göre işlem altınları alıp satmak son derece kolaydır. Önemli olan sermayeye göre yatırım yapmak ve asla gereksiz hırslara kapılmamaktadır. Altının miktarı arttıkça getirisi de aynı oranda artacaktır. Yani küçük miktarlarda ki altın yatırımlarından çok fazla kazanmayı beklemek yanlış olacaktır.

Altına Yatırım Yapanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Sermayesini altın ile değerlendirerek parasını arttırmak isteyen yatırımcılar bazı ayrıntılara dikkat etmelidir. Bu ayrıntılar şunlardır;

  • Kısa vadede altından kazanç sağlamak isteyenler gün içinde ki altın hareketlerine dikkat etmelidir.
  • Altına genellikle uzun vadede yatırım yapmayı tercih etmek gerekir.
  • Altın alırken düşük, satarken yüksek olmalıdır.
  • Altın yatırımı yapılırken dolar kuru önemlidir. Kur beklentileri, siyasal ve ekonomik haberler altını etkilemektedir.
  • Yatırım için altın alınırken kesinlikle saf altın tercih edilmelidir. İşçiliği olan altınlar satılırken değerini kaybedecektir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ