Altın Mı? Bireysel Emeklilik Mi?

Altın Mı? Bireysel Emeklilik Mi?

Yatırım yapmak günümüz koşullarında hemen hemen bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu durumun en büyük sebebi gelecek kaygısıdır. Gelecekte daha rahat bir yaşam sürebilmek için bugünkü harcamalardan vazgeçmek, tanımı yatırım yapmayı tam olarak anlatabilmektedir. Yatırım yapabilmenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Önemli olan yatırımcının ihtiyaç duyduğu yatırım aracını doğru tespit edebilmesidir. Yatırım yapmak kimi için bireysel emeklilik anlamı taşırken kimisi için ise birikim yapmak anlamı taşıyabilmektedir. Bazı durumlarda da daha büyük boyutlarda olan yatırımlarda yapılabilmektedir. Ancak sadece geleceği garanti altına alabilmek adına yapılan yatırımlar bireysel emeklilik ya da altın yönünde olmaktadır. Buna karar vermek için bazı önerileri dikkate almak gerekir.

Altına Yatırım Nasıl Yapılır?

Altın almak eski dönemlerden beri tercih edilen bir yatırım biçimidir. Günümüzde de altın eski değerini koruyarak yatırımcısının güvenli limanı olmaya devam etmektedir. Bu durumun en büyük nedeni altının değerini sürekli olarak korumasıdır. Altına yatırım yapmanın değişik biçimleri bulunmaktadır. Önce ki yıllarda sadece yastık altı birikimlerle altına yatırım yapılmaktaydı. Ama artık altına yatırım yapmak için bankalarda altın hesapları bulunmaktadır. Altın hesaplarında banka tarafından sizin adınıza alınan altınlar tutulmaktadır. Altın hesabını yönetmek tamamen müşterilerinin elindedir. Altına yatırım yapmanın bir başka yolu ise borsadır. Borsa yer alan en değerli madenlerden birisi olan altına yatırım yapmak için alım ve satım emri vermek yeterli olmaktadır. Peki altın piyasasında nelere yatırım yapılmalı?

Bireysel Emeklilik Nedir?

Yaşlılık döneminde rahat ve huzurlu günler geçirmek isteyenler için emekli olmak son derece önemlidir. Sosyal güvenlik kurumu kapsamı altında emekli olmanın yanı sıra daha fazla gelir elde edebilmenin de bazı yolları bulunmaktadır. Bireysel emeklilik, sosyal güvenlik kurumundan elde edilen emekliliğin yanına ek maaş sağlayan bir imkandır. Bireysel emeklilik son yıllarda daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır. Bunun nedeni devletin %25 katkı sağlamasıdır. Bu nedenle oldukça önemli bir yatırım haline gelmiştir. Bireysel emeklilikte, emekli maaşını belirlemek müşterinin elindedir. Çünkü her ay yatırılan tutara göre fonda birikimler miktara göre emeklilik süresi dolunca emekli maaşı verilmektedir.

Altına Mı? Bireysel Emekliliğe Mi Yatırım Yapılmalıdır

Altın ve bireysel emeklilik arasında kalanların dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Yatırım amacına göre altın ve bireysel emekliliğe yatırım kararı verilebilir. Bireysel emeklilik daha çok düzenli maaş isteyenler için önemli bir yatırım aracıdır. Çünkü bireysel emekliliğe para yatırmak gelecekte kişisel maaş hesabının olmasını sağlamaktadır. Ancak altına yatırım yapmak tamamen farklı bir boyuttur. Çünkü altına yatırım yapmak bir çeşit sermaye birikimidir. Düzenli olarak altın almak önemli miktarda bir sermayeye sahip olmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle sermayeye ihtiyacı olanların altın tasarrufu yapması daha doğru olacaktır. Yani yatırım yapılmadan önce yatırım kararının en doğru şekilde verilmesi gerekmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ