4A Hizmet Dökümü Nedir?

4A Hizmet Dökümü Nedir?

SSK kurumlarının ayrılması sebebi ile ortaya çıkan bir kavram da 4A’dır. SGK, ülkemizde çalışmakta olan kadınların ve erkeklerin emeklilik dönemlerine ilişkin hayatlarını garanti almaya çalışan bir kurumdur. Almaya çalışan diyoruz çünkü, bu hal tam anlamı ile çalışan bireye bağlıdır. Eğer kişi çalıştığı dönem boyunca resmiyette çalışır görünür ve bununla birlikte sigortasını yatırır ise ancak emeklilik döneminde rahat edebilmesi söz konusu olur. 4A sistemi; SSK dahilinde olan bireyleri kapsar. 4A sigorta kolu; çalışan bireylerin yarıdan fazlasının kayıtlı olduğu alandır.

4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

4A hizmet dökümüne sahip olabilmek adına mutlaka ilk olarak e – devlet sistemine giriş yapabilir durumda olmanız gerekir. E – devlet sistemine giriş yapabilmek adına; TC kimlik numaranızı ve e – devlet şifrenizi girmeniz yeterli olur. E – devlet şifresini almamış olan bireylerin izlemesi gereken yol ise;

  • En yakın PTT şubesine gitmek ve sonrasında orada çalışan personele e – devlet şifresini istediğini belirtmektir.
  • Sonrasında personel sizden belirli bir ücret ister. Bu ücret oldukça cüzi bir miktardır. Sonrasında kapalı bir zarfın içerisinde e – devlet şifrenizi size sunar.
  • Almış olduğunuz e – devlet şifrenizi mutlaka saklamalı ve kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

E – Devlet Sistemi Girişi

E – devlet sayfasına giriş yapmak için yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi; TC kimlik numaranızı ve e – devlet şifrenizi girmeniz gerekir.

Sistemin sizi yönlendirmesini takip etmenizin ardından kimlik doğrulama sayfasına girersiniz. Sonrasında ise; 4A hizmet dökümü penceresinin açıldığını göreceksiniz. Tabi bu pencerenin açılması için önceki adımları sorunsuzca geçmiş olmanız gerekir. 4A hizmet dökümü sayfasında karşınıza tüm bilgilerinizin çıktığını göreceksiniz. Bu bağlamda; işe girişi tarihinizi, toplam prim sayınızı, detaylı durumlarınızı ve işten çıkışınız var ise, işten çıkış tarihinizi görebileceksinizdir.

4A Özet Hizmet Dökümü Nedir?

E – devlet sisteminden giriş yaptığınız 4A hizmet dökümün yanında bir pencere daha vardır. Bu pencere istediğiniz bilgileri edinmenizi özet halinde sunar. Yani; 4A sisteminde var olan bilgilerinizin özet halini burada bulabilir bu sayede yalnızca işinize yarayan bilgileri görebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ