4A Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır

4A Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır

Sosyal güvenlik kurumu yeni düzenlemeler ile birlikte bambaşka bir yapıya bürünmüştür. Bu yapılanma ile birlikte bütün sigorta birimleri tek kurum altında toplanmıştır. Tek kurum altında toplanan sağlık sigortaları daha da geliştirilerek beklentileri karşılamaya başlamıştır. Sağlık sigortası sistemi uzun yıllar boyunca sürdürülen bir sistemdir. Bu sistemin varlığı sosyal devletlerin tümünde sürdürüle gelmiştir. Burada ki en büyük amaç herkesin sağlık sigortasından yararlanabilmesidir. Sağlık sigortası ile birlikte sağlık hizmetlerinden daha kolay bir şekilde yararlanabilmek mümkündür. Sağlık sigortası ile birlikte primlerde ödenmektedir. Ödenen bu primlerle de emekli olma yolunda adımlar atılmaktadır. Yatırılan bu primlerle birlikte emekli olmak için de gereken şartlar bir araya getirilmiş olacaktır.

Sigorta da 4A Nedir?

Emekli olmak için farklı sağlık sigortaları bulunmaktadır. Bu sağlık sigortaları kapsamlarının farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar genellikle çalışma şartlarından kaynaklanmaktadır. Önce ki sigorta sisteminden SSK, emekli sandığı ve bağkur gibi ayrımlar bulunmaktaydı. Ancak yeni dönemde bütün bu sağlık sigortası dalları tek bir kurum altında toplanmıştır. Sosyal güvenlik kurumu ile bütün sigorta dalları bir araya getirilmiştir. Bu sigorta dalları da farklı şekilde isimlendirilmiştir. 4A, 4B, 4C gibi yeni isimlerle anılan sigorta dalları yeni düzenlemelerle birlikte ıslah edilmiştir. 4A grubu en fazla kişiyi bünyesinden içinde barındırmaktadır. 4A olarak adlandırılan kısım eskiden SSK olarak bilinen kısmı ifade etmektedir. 4A’lı sigortalılar genel olarak bir işveren bağlı olarak çalışmaktadır. Ancak bu oldukça geniş bir kavram olduğu için 4A seçeneğine bağlı olarak birçok çalışan bulunmaktadır.

4A Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortalı kişilerin sigortaları hakkında fikir sahibi olmak için sorgulama ihtiyacı hissetmektedir. Bu nedenle de bir sistem geliştirilmiştir. E-devlet sitesine girerek 4A hakkında ki bütün bilgileri öğrenmek mümkündür. Kişinin bağlı olduğu sigorta kolu ne olursa olsun artık aynı kurum altında yer aldığı için e-devletten sorgulanabilmektedir. E-devlet sitesi bu konuda son derece işlevlidir. Devletin bireylerle olan bütün ilişkileri bu sitede düzenlenmiştir.

Yani sadece sigorta değil aynı zamanda da diğer bütün devlet ilişkileri hakkında bilgiler bu siteden edinilebilir. Sigorta sorgulaması yapmak isteyen kişi e-devlet şifresi aracılığıyla siteye giriş yapmalıdır. Bu girişten sonra sosyal güvenlik kurumu 4A bölümüne girerek istenilen bilgi elde edilebilecektir. Hangi sigorta koluna ait sigortalı olduğunu bilen için bu işlemler daha kolay olacaktır.

4A Emeklilik Sorgulama

Emeklilik sorgulamasının yapılabilmesi için sosyal güvenlik kurumu hizmet dökümüne ulaşmak gerekir. Hizmet dökümde ödenen primler tarihlerine kadar görülebilmektedir. Emekli olabilmek belli başlı şartların tamamlanması gerekmektedir. 4A emeklilik sorgulama aracılığıyla yatırılan primler çalışılan gün sayısı ve sigortalı olma süresi görülebilir. Bu yol ile emeklilik sorgulaması yapılabilmektedir. Hizmet dökümünde yatırılan primlerde görülmektedir. Bu primler emeklilik döneminde elde edilecek emekli maaşının bir habercisidir. Düzenli ödenen yüksek primler emekli maaşının yüksek olacağının işaretidir.

4A Emeklilik Sorgulama Neden Önemlidir?

4A grubuna bağlı olan çalışanların sigorta primleri işverenleri tarafından yatırılmaktadır. İşverenlerin yatırdığı primleri sorgulamak oldukça önemlidir. Çünkü zamanında yatırılmayan veya eksik yatırılan primler emeklilik dönemi için ciddi sıkıntılara neden olacaktır. Burada yapılması gereken e-devlet sitesi üzerinden sorgulama yapmaktadır. Yatırılan primlerin gününden ve belirtilen miktarlar üzerinden yatırılmasına özen göstermek gerekir. Primlerin işveren tarafından eksik yatırılması veya yatırılmaması büyük sorunlara neden olabilir. Kişinin emeklilik dönemi geldiği halde emekli olmasına engel olur. İşveren de bu konuda titiz davranarak herhangi bir sorumluluk altına girmemelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ