2018 Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

2018 Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

Siyasi hareketliliğin hızla değiştiği ülkemizde ekonomik veriler de önemli değişiklerin yaşanması kredi faiz oranlarına etki etse de halen bir konut sahibi alarak ev sahibi olmak isteyen milyonlarca kişi 2018 Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi? sorusunun cevabını aramakta. 2018 yılında kredi faiz oranları hangi noktalara gelebilir, uzmanına sorduk. Ünlü Ekonomistler Topluluğu Vakfı üyelerinden Sn. Varova, zraporu.net için kaleme aldı. İşte ayrıntılar…

Son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan durgunluk gözle görülür şekilde devam ederken, sadece ev sahibi olmak isteyenler değil yatırım amaçlı ev alıp kiraya veren yada satan kişiler de 2018 yılında konut kredisi faiz oranları ne olur sorusunu sormaktalar. Hepimizin şahit olduğu üzere Türkiye çok zorlu bir süreç yaşamış ve bu süreçte konut kredisi faizlerinin %1,25’lere kadar çıktığı görülmüştür. Ekonomik durgunluğun tavan yaptığı bu dönemde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan bankalara çağrı yaparak faiz oranlarının aşağı çekilmesi yönünde talimat vermiştir. Bu çağrının ardından önce devlet bankaları daha sonra da özel bankalar konut kredisi faiz oranlarını %0,95 ardından da %0,80 bandına kadar çekmiştir. Aynı şekilde bugün yani 2017 yılı son çeyreğinde de bu rakamlar korunmaktadır.

Bu noktada hemen şu hususa da yer verelim, daha önceden yüksek faizlerle konut kredisi kullanan kişiler için de konut kredisi yapılandırma yaparak taksitlerin aşağı çekilmesi mümkündür. Bu nedenle 2018 yılı konut kredisi faiz beklentisi hali hazırda konut kredisi kullanmış vatandaşları da ilgilendirmektedir. Ve ekonomik canlanma adına faiz oranlarının düşmesi gerekliliği de söz konusudur. Zira inşaat işi yapan bir çok büyük firma da bu beklenti içerisindedir.

2018 Yılında Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Olur?

Açıkçası bir çok ekonomist, ülkemizde OHAL sürecinin devam etmesi gibi unsurların gölgesinde 2018 kredi faiz oranları tahminleri konusunda ikiye bölünmüş durumdalar. Bir kısım ekonomi uzmanı, OHAL sürecinin sona ereceğini ve konut kredisi faizlerinin %0,60 rakamlarına çekileceğini belirtirken bir kısım ekonomist yazarlar da faizlerin %1 rakamlarının üstüne çıkacağını ön görmekte. Şu bir gerçek ki, şu anki verilere bakarak gelecekte ki faiz oranları tahmin etmek oldukça zordur. Özellikle hem ülkemiz içinde hem de dünya genelinde yaşanacak olan ekonomik ve siyasi gelişmeleri kestirmek çok güç. Fakat şunu söyleyebiliriz, 2018 yılı içerisinde oluşacak olan siyasi istikrar ile konut kredisi faiz oranlarının çok düşük seviyelere inmesi muhtemeldir. Bunun yaşanabilmesi için de hükümetin AB politikalarına uyması ve AB ile oluşan gergin ortamın kalkması gereklidir. Bu durum karşısında ekonomik göstergeler hızla yukarı hareket edecek ve 2018 konut kredisi faiz oranları da düşecektir.

2018 İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Beklentisi

Şu an itibari ile bankaların uygulamış oldukları ihtiyaç kredisi faiz oranları %1,25 – %1,60 rakamları arasında değişkenlik göstermektedir. Yine konut kredisi faiz oranlarında olduğu gibi beklenti, siyasi istikrarın yaşanmasına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Fakat 2018 yılı ilk çeyreği dahil ihtiyaç kredisi faiz oranlarının bu seviyelerden aşağı düşmesi beklenmemektedir.

2018 Yılı Taşıt Kredisi Faiz Oranları Ne Olur?

Güncel veriler bize bugün taşıt kredisi faiz oranlarının %1,10 ile %1,45 bandında olduğunu göstermektedir. Bildiğiniz üzere ülkemizde ki en büyük problem ÖTV fakat 2017 yılında ÖTV’de yaşanan artışa rağmen taşıt satışlarında görülen artış da şaşırtıcı. Burada ki etken ise bankaların ve firmaların yapmış oldukları kampanyalar. O nedenle 2018 yılı içerisinde ÖTV’de yaşanacak artış ve kurda ki değişiklik, tahminlerimize göre taşıt satışlarını azaltmayacaktır. 2018 kredi faiz oranlarının ise yatay seyredeceği tahmin edilmekte.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ